Pojęcia fiskalne

Fiskalizacja (ufiskalnienie)
Nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej. Od tego momentu wszyst­kie dane o operacjach prowadzonych na kasie zapisywane są w jej pamięci. Fiskalizacji dokonuje uprawniony pracownik serwisu, który powinien posiadać legitymację wydaną przez producenta kasy.

Moduł fiskalny
Zabezpieczony element kasy rejestrującej zapamiętujący w pamięci fiskalnej dane o obrotach. Zapisanie sprzedaży w module fiskalnym następuje po zatwierdzeniu paragonu. Nie ma możliwości wycofania zapisu. Pojemność pamięci fiskalnej określona w rozporządzeniu Ministra Finansów wynosi minimum 5 lat.

Numer ewidencyjny kasy
Numer nadawany przez właściwy Urząd Skarbowy. Powinien być na­niesiony na kasę w sposób trwały oraz odnotowany w książce kasy.

Numer unikatowy kasy
Numer nadawany przez producenta, wpisany do pamięci fiskalnej w trakcie ufiskalnienia.

Książka kasy
Dostarczana jest wraz z kasą. Autoryzowany serwisant dokonuje w niej wszelkich adnotacji dotyczących kasy. Książka kasy musi znajdować się w miejscu prowadzenia sprzedaży.

Paragon fiskalny
Od zwykłego paragonu różni się specjalnym symbolem fiskalnym, po którym następuje numer unikatowy kasy. Nagłówek paragonu zawiera nazwę, adres i NIP użytkownika kasy oraz numer kasy. Na parago­nie znajdują się dane o sprzedanym towarze/usłudze (nazwa, ilość, cena, staw­ka podatku, wartość podatku oraz kwota brutto), data i godzina wystawienia.

Paragon kontrolny
Drugi egzemplarz para­gonu, który stanowi materiał dowodowy w ewentualnych postępowaniach przed Urzędem Skarbowym. W zależności od urządzenia zapis kopii paragonu możliwy jest na elektronicznych nośnikach danych lub na papierowej rolce kontrolnej.

Raport fiskalny
Raport drukowany z urządzenia fiskalnego. Może obejmować różne okresy czasu – obligatoryjne są dobowe i miesięczne raporty fiskalne. Stanowią one podstawę do prowadzenia zapisów księgowych.

PLU
Liczba towarów/usług, jakie można zdefiniować w kasie fiskalnej.

Serwis kasy
Czynności obejmujące fiskalizację kasy, jej naprawy i konserwacje oraz przeglądy techniczne prowadzone zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Finansów.

insert45

Do końca roku pozostało:

ODWIEDZINY

Dzisiaj:9
Wczoraj:93
W tygodniu:9
W miesiącu:1057
Ogólnie:275450

  • Twoje IP: 3.236.142.143
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

3
Online

poniedziałek, 17, czerwiec 2024 07:17